Zabiegi laserowe- jesienne odświeżanie skóry
Laserowy resurfacing skóry, usuwanie przebarwień, redukcja blizn i poprawa jędrności
Jesień sprzyja intensywniejszym zabiegom. Chętniej decydujemy się na silniejsze złuszczanie, zamykanie naczynek czy rozjaśnianie przebarwień. Jakie procedury warto wykonać w tym czasie by bezpiecznie poprawić wygląd swojej skóry? Dziś kilka słów na temat zabiegów z zastosowaniem laserów medycznych.
Laser ablacyjny czy nieablacyjny?
Często w gabinecie możemy się spotkać z określeniem laser ablacyjny lub nieablacyjny. Co oznaczają te hasła? Otóż, laser ablacyjny działa wewnątrz skóry jak i na jej powierzchni. Celowo „uszkadza” naskórek i pochłania wodę. Najpopularniejszym z tego typu laserów jest laser frakcyjny CO2, który emitując wiązkę „nakłuwa” skórę. Bezpośrednio po zabiegu widoczne są liczne dziurki, skóra jest zaczerwieniona, może pojawić się obrzęk i napięcie. Kilka dni należy poświęcić na złuszczanie skóry i gojenie się, jednak efekty zabiegowe winny wynagradzać to poświęcenie. Cały proces kontrolowanego stanu zapalnego jest prawidłową reakcją skóry.
Laser nieablacyjny działa na głębszych warstwach skóry, skutecznie pobudzając ją do odnowy i nie uszkadzając naskórka. Dzięki temu nie wymaga on rekonwalescencji- bezpośrednio po zabiegu można powrócić do codziennych obowiązków. Laser ten znajduje zastosowanie w zamykaniu naczyń, depilacji laserowej czy stomatologii. Zabiegi te nie wymagają znieczulenia czy rekonwalescencji. Spośród laserów nieablacyjnych wyróżniamy lasery diodowe (najczęściej wykorzystywane do depilacji laserowej czy leczenia grzybicy paznokci) oraz Nd-YAG czyli lasery neodymowe-jagowe służące do zamykania naczynek i usuwania teleangiektazji.
Pojawiła się niedawno również opcja lasera subablacyjnego który podrażnia warstwę naskórkową jednak robi to zdecydowanie delikatniej niż laser ablacyjny. To świetna opcja na tzw. Baby Resurfacing czyli łagodniejszą formę zabiegu laserem frakcyjnym, nie wymagającą rekonwalescencji. Laser tulowy subablacyjny doskonale sprawdza się przy usuwaniu przebarwień.
Zamykanie naczynek
Zamykanie naczynek, redukcja rumienia czy likwidacja pajączków to jedna z potrzeb zgłaszanych przez pacjentów po zakończeniu wakacji. By bezpiecznie wykonać taki zabieg konieczne jest świadome prowadzenie pacjenta. Niezbędne jest unikanie ekspozycji na słońce zatem jesień jest idealnym czasem na tę procedurę. Nie wszystkie naczynia uda się zamknąć podczas jednej wizyty, nie wszystkie też uda się zlikwidować laserowo. Czasami niezbędna jest konsultacja z flebologiem! Niezwykłą popularność zyskuje ostatnio szczotkowanie ciała na sucho- warto wiedzieć, że mimo licznych pozytywnych efektów, zabieg ten nie jest wskazany osobom ze skłonnością do pajączków czy pękania naczynek!
Redukcja blizn i zmian potrądzikowych
Usuwanie zmian potrądzikowych i redukcja blizn to też zabiegi, których wykonanie warto przesunąć na okres jesienno-zimowy. Zabiegi te z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2 powodują silną przebudowę skóry. Dzięki temu blizna ulega rozjaśnieniu, staje się bardziej elastyczna i płytsza. Proces ten wymaga zaangażowania pacjenta i regularności. Seria zabiegowa obejmuje od 3 do 5 zabiegów w miesięcznych odstępach. Ich ilość i intensywność uzależniona jest od problemu i kondycji skóry.
Laser tulowy- redukcja przebarwień
Laser tulowy wykorzystywany jest w procedurach rozjaśniających skórę. Skłonność do hiperpigmentacji, melazma czy nieodpowiednie zaopiekowanie skóry i brak fotoprofekcji oraz nadmierna ekspozycja skóry na słońce często skutkują licznymi przebarwieniami. By ich się pozbyć warto poddać się tej krótkiej procedurze. Efekty widoczne są już po pierwszej wizycie! Co ważne, są one trwałe, a laser wspiera także leczenie bielactwa i innych schorzeń skupionych wokół zmian pigmentacyjnych.
Resurfacing
Resurfacing to zabieg polegający na poprawie jakości skóry. Widoczna poprawa jędrności i napięcia skóry oraz redukcja zmarszczek to cel który skłania pacjentki do decyzji o rozpoczęciu terapii laserowej. Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak wiedzieć, iż w trakcie serii zabiegowej nie należy przyjmować antybiotyków czy stosować preparatów i ziół światłouczulających. Zabieg dedykowany jest do wykonywania w miesiącach bez nadmiernej ekspozycji na słońce. Po nim, możliwe jest niewielkie złuszczenie, skóra zaś będzie zaczerwieniona.
Depilacja laserowa- kiedy zacząć?
Czas jesienno-zimowy to również dobry moment by rozpocząć serię depilacji laserowej i latem cieszyć się już gładką skórą. Co prawda laser Mediostar Monolith umożliwia bezpieczne wykonanie zabiegów na wszystkich fototypach skóry i opalenizna nie jest przeciwwskazaniem do wykonania procedury. Ekspozycja na słońce (przy braku zapalenia mieszków) nie jest tu zakazana. Bezpiecznie można oddawać się kąpielom słonecznym w trakcie serii.
Technologie laserowe stosowane są od lat w medycynie. Kosmetologia medyczna daje nam obecnie szeroki wachlarz możliwości z włączeniem tych technologii. Dzięki temu jesteśmy w stanie bezpiecznie zaopiekować się wieloma kwestiami, z którymi pacjenci zgłaszają się do kliniki. Zabiegi te są dostępne dla obu płci, a ich częstotliwość i intensywność dobiera specjalistka- indywidualnie podczas konsultacji.