Zabieg laserem frakcyjnym polega na tworzeniu setek mikrouszkodzeń w skórze, które stymulują ją do intensywnej przebudowy i regeneracji. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania takiego zabiegu są wiotkość skóry, blizny i rozstępy.
Jest to procedura dość nieprzyjemna, dlatego w Klinice Novique przed każdym takim zabiegiem nakładamy pacjentowi krem znieczulający.
To zależy od problemu z jakim przychodzi pacjent. Ci, którzy borykają się z bliznami potrądzikowymi, czy rozstępami, po wykonaniu serii zabiegów mogą się spodziewać spłyconych blizn i całkowitej redukcji rozstępów. Natomiast Ci pacjenci, których skóra straciła elastyczność i blask, mogą się spodziewać wzrostu gęstości skóry, poprawy jej jędrności i wyrównania kolorytu.
Pierwsze efekty widać po miesiącu od wykonania pierwszego zabiegu. Jednak w większości przypadków i tak wymagane jest wykonanie serii 5-6 zabiegów. Trwałość efektów jest uzależniona od pierwotnej przyczyny, z którą przychodzi pacjent. Jeśli chodzi o blizny potrądzikowe, to po wykonaniu serii zabiegów następuje przebudowa skóry, intensywna regeneracja i efekt nie dość, że jest spektakularny, to jeszcze trwały. Natomiast jeśli mówimy o problemie związanym z wiotkością skóry, musimy mieć świadomość, że jest to proces, który postępuje z czasem. Nasza skóra wiotczeje cały czas. Dlatego po serii zabiegów, mogą być potrzebne zabiegi podtrzymujące efekty. Wykonujemy je mniej więcej raz na pół roku.
Laser może być wykorzystywany na praktycznie każdą część ciała – oczywiście w zależności od problemu z jakim przychodzi pacjent. Jednak najczęstszymi partiami, które są poddawane zabiegowi laserem frakcyjnym to: twarz, szyja, dekolt oraz dłonie.
Koszty zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego uzależnione są od powierzchni skóry, na którą będzie się stosowało wiązki światła. Najczęściej nasi pacjenci decydują się na:
Tak naprawdę jedyne co musisz przygotować to czas. Dlaczego? Bo zabieg ten wymaga określonego okresu rekonwalescencji i każdy z pacjentów musi go sobie odpowiednio zaplanować.
Jedynym ze skutków ubocznych są przebarwienia pozabiegowe. Występują one tylko wtedy, gdy zabieg jest wykonywany w nieodpowiedniej porze roku (czyli latem) lub wtedy, gdy pacjent nie wdraża odpowiedniej fotoprotekcji.
Tuż po wykonanym zabiegu, skóra jest w kontrolowanym stanie zapalnym, dlatego jest obrzęknięta, czerwona i piecze. Jest to normalne i wpisane w schemat zabiegu. Oczywiście zaczerwienienie i obrzęk stopniowo znikają, skóra ciemnieje, a następnie się złuszcza. Taki proces trwa od jednego do dwóch tygodni.
Sam zabieg nie może uszkodzić wzroku, natomiast nieodpowiednio użyta wiązka lasera może być groźna dla człowieka. Dlatego w trakcie wykonywanego zabiegu zarówno pacjent, jak i specjalista muszą nałożyć ochronne okulary.
Jeśli masz trądzik i przyjmujesz leki doustne, to nie możesz wykonać zabiegu laserem frakcyjnym, podczas takich kuracji, nie możesz wykonywać żadnych zabiegów laserowych. Natomiast, jeśli używasz leków miejscowych, to wystarczy, że odstawisz je dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem laserem frakcyjnym.
Przy ustawieniu nieodpowiednich parametrów, laser frakcyjny może poparzyć skórę, dlatego tak ważne jest to, żeby zabieg wykonywał doświadczony specjalista. Tuż po zabiegu skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona, ale są to efekty pożądane. Wywołujemy kontrolowany stan zapalny po to, żeby uaktywnić procesy regeneracji i kompletnej przebudowy skóry pacjenta.